Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty) już od 200,00 zł.

Kolorem wypełnij swój świat

Haftowanie jest formą rękodzieła, która polega na wypełnianiu specjalnego materiału (kanwy lub płótna) różnobarwnymi nićmi według podanego na schemacie lub wymyślonego przez siebie wzoru. Istnieją również formy, do których siła rąk jest zbyteczna np. haft maszynowy lub haft matematyczny. Wszystkie formy haftowania są zaliczane do najbardziej uspokajających metod rękodzieła z uwagi na możliwość całkowitego wyłączenia się z teraźniejszego świata. Systematyczne wykonywanie dzieł rękodzielniczych uzależnia i jest to najbardziej zdrowy nałóg, na jaki człowiek może sobie pozwolić.

Haft

Bobinki na mulinę Bobinki na mulinę
Producent: Opus
Cena:

3,30 zł

zestaw
zobacz więcej
Drewniany tamborek 13cm/8mm Nurge No. 2 Drewniany tamborek 13cm/8mm Nurge No. 2
Producent: Nurge
Cena:

15,00 zł

Cena regularna: 15,90 zł

Najniższa cena: 15,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
Kanwa 10ct 100x140 cm Kanwa 10ct 100x140 cm
Cena:

39,60 zł

szt.
zobacz więcej
Kanwa 10ct 34x45 cm Kanwa 10ct 34x45 cm
Cena:

8,00 zł

szt.
zobacz więcej
Kanwa 10ct w metrażu  Kanwa 10ct w metrażu
Cena:

21,00 zł

m2
zobacz więcej
Kanwa 12ct 100x140 cm Kanwa 12ct 100x140 cm
Cena:

38,00 zł

Cena regularna: 39,60 zł

Najniższa cena: 39,60 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Kanwa 12ct 100x140 cm Kanwa 12ct 100x140 cm
Cena:

39,60 zł

szt.
zobacz więcej

Haft krzyżykowy – czym jest i jak przygotować się do pracy

Ten rodzaj haftu jest oparty na stawianiu krzyżyków we właściwym miejscu na specjalnym materiale – kanwie. Materiał ten jest specjalnie przygotowany, ponieważ w swojej strukturze ma oczka, przez które może przejść igła z muliną. Dla początkującego rękodzielnika jest to dość ważne, by wiedzieć w jakich odległościach wkuwać następne ruchy igłą. Kolejne projekty przebiegają dość intuicyjnie, gdy nabiera się wprawy w haftowaniu.


Haft krzyżykowy można wykonywać zarówno na czystej kanwie, ale również na kanwie pokrytej nadrukiem komputerowym, przedstawiającym różne wzory – zebrane od najprostszych i mniej wymagających, aż po te najbardziej skomplikowane, przedstawiające wielobarwne pejzaże. W każdej gotowej kanwie z nadrukiem wyszczególnione są kolory mulin, które należy wykorzystać do wyszycia poszczególnego obrazu. W przypadku czystej kanwy wzór możemy nanieść samodzielnie i wypełniać go muliną, której wybór kolorów jest tak duży, że można zwariować w tym ferworze barw.

Haft płaski na tamborku – co przygotować, by cieszyć się przyjemnością z haftowania

Haft płaski polega na prowadzeniu wzoru igła za igłą. Nie przewleka się naprzemiennie nici, jak w przypadku haftu krzyżykowego, tylko pozwala się na jednolite przerwy pomiędzy kolejnymi wkuwaniami igły w materiał. Tworzy to złudne poczucie, jakby haft stworzony był na maszynie do szycia.


Cechą charakterystyczną haftu płaskiego jest to, iż jest on wykonywany po naciągnięciu materiału na tamborek. Ważne jest, aby tkanina była odpowiednio napięta. Ułatwia to manewrowanie igłą oraz przede wszystkim umożliwia układanie się nitki równomiernie, ponieważ nie trzeba używać dużo siły w przeciąganiu igły przez poszczególne włókna materiału. Równie istotnym elementem jest odpowiedniej jakości mulina. Jest to nić składająca się najczęściej z sześciu pasm, którą można rozwarstwić, a do wykonania danego wzoru użyć połowy objętości nici. Sprawia to wrażenie, że wzór jest bardziej płaski. Z kolei do osiągnięcia efektu trójwymiarowego należy użyć wszystkich sześciu nitek muliny.

Najlepsze akcesoria do haftu – co wybrać?

W zależności od tego, z jakim haftem chcemy rozpocząć naszą przygodę, potrzebne nam będą odpowiednie akcesoria, które ułatwią  pracę z niesfornym materiałem. Podstawowym narzędziem do wykonania każdego haftu jest odpowiednia igła. W ofercie naszego sklepu dostępne są różne rodzaje igieł - cienkie, z dużym oczkiem, do koralików lub nawlekane od góry, przeznaczone dla słabowidzących. Następnym ważnym elementem jest dobór nici, ich grubości oraz kolorów, odpowiadających danemu wzorowi.
Elementami dodatkowymi w tworzeniu przepięknych, haftowanych obrazów są: solidny tamborek, który pomoże usztywnić materiał, ostre nożyczki lub obcinaczki, bobinki do nawinięcia zapasu muliny, a także nawlekacz do igieł. Mając to w swoim wyposażeniu z czystym sumieniem możesz przemierzać nowe i nieznane meandry haftowania.

Haftowanie jedną z wielu form rękodzieła – piękny pomysł na prezent

Własnoręczne wykonywanie haftu jest dobrym sposobem na spędzanie czasu wolnego w zaciszu domowym oraz na trening komórek mózgowych, odpowiedzialnych za rozwój kreatywności. Wykorzystanie kolorowych mulin jest świetną metodą na odstresowanie się od codziennych żmudnych i nudnych obowiązków. Oddanie się przyjemności, choćby na chwilę, ma dobry wpływ na układ nerwowy i wytwarzanie hormonów szczęścia, tzw. endorfin. Rękodzieło ponadto uczy cierpliwości, jest również wspaniałym pomysłem na prezent. Jeśli chcesz zaskoczyć bliskich, sięgnij po kanwę, kolorowe muliny i rozpocznij swoją przygodę już dziś.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl