Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Ostatnio na blogu
Przejdź do Bloga
W czym krochmalić szydełkowe ozdoby?
W czym krochmalić szydełkowe ozdoby?

Często spotykam się z pytaniami o to, jak usztywnić ozdoby wykonane na szydełku, np. śnieżynki, aniołki, gwiazdki czy bombki. Zrobiłam mały test i wypróbowałam trzy najczęściej stosowane metody usztywniania, czyli krochmalenia prac szydełkowych. Warto tutaj nadmienić, że krochmal do małych ozdób różni się od tego, stosowanego do serwetek czy obrusów, które nie muszą być bardzo sztywne. Dlatego jeśli chcecie wiedzieć, jak je wykrochmalić, zajrzyjcie tutaj.

Organizacja muliny
Organizacja muliny

Każda hafciarka wie, jakie figle potrafi płatać mulina - pląta się, robi supełki, miesza z innymi kolorami lub jest "no name", jeśli zgubimy banderolkę. Dlatego dobrze jest ułatwić sobie pracę i posegregować ją na bobikach. Wtedy łatwo jest znaleźć odpowiedni kolor i rodzaj, a nici nie grupują się w jeden wielki kłębek.

Poniżej przedstawiam Wam mój sposób na organizację muliny.

Jak blokować serwetkę
Jak blokować serwetkę

Blokowanie serwetki, chusty lub innego wyrobu rękodzielniczego to proces polegający na naciąganiu efektów naszej pracy, dzięki czemu wyrób nabiera właściwych kształtów, usztywnia się i wygładza. Poniżej przedstawiam Wam mój sposób na blokowanie na przykładzie ostatnio wydzierganej serwety z kordonka Opus Maximum.

Materiały do haftu - igły 0
Materiały do haftu - igły

Igły do haftowania

Igły, obok kanwy i muliny, to kolejny niezbędny element do wykonywaniu haftu ręcznego. Są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, zależnie od rodzaju haftu, który chcesz wykonać. Oto kilka podstawowych rodzajów igieł do haftowania:

 

1. Igły do haftu krzyżykowego: mają płaskie ostrze (tępe) i szerokie oczko do nawlekania nici (muliny). Doskonale sprawdzą się podczas wykonywania haftu krzyżykowego na kanwie. Występują również pod nazwą "igły bez czubka".

2. Igły do haftu koralikowego: Te igły są cienkie i mają długie, smukłe ostrze. Są specjalnie zaprojektowane do nawlekania koralików i innych drobnych elementów na tkaninę. Uszko pozwala na przewleczenie cienkiej żyłki lub grubszej nici.

 

3. Igły do haftu wstążeczkowego: mają szerokie, płaskie oczko, ostre zakończenie i są przeznaczone do haftowania jedwabną lub satynową wstążką. Ważne jest, żeby do tego rodzaju haftu dobrać odpowiednią tkaninę, której igła z nawleczoną wstążką nie będzie dziurawić.

4. Igły do haftu płaskiego: są cienkie, mają płaskie oczko i są ostro zakończone, dzięki czemu z łatwością przebijają się przez tkaninę. Grubość igły należy dopasować do rodzaju tkaniny oraz użytych nici.

5. Igły nawlekane od góry: to odpowiedni rodzaj igieł dla osób słabowidzących. Nitki nie przewleka się przez uszko, tylko przeciska przez wąskie przejście. Dzięki ostremu zakończeniu doskonale sprawdzą się nie tylko do haftu ręcznego, ale również do innych prac z wykorzystaniem igieł.

 

6. Igły plastikowe: są bezpieczne, mają duże uszko i doskonale nadają się dla dzieci oraz do nauki haftu. Sprawdzą się głównie przy hafcie krzyżykowym na plastikowej kanwie. Wykorzystywane są również do haftowania włóczką.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej igły zależy od rodzaju tkaniny, na której chcesz haftować, oraz od rodzaju haftu, jaki chcesz wykonać. Dobrze jest mieć w swojej kolekcji różne rozmiary i rodzaje igieł, aby być przygotowanym na różne projekty.

A jeśli masz kłopoty z nawlekaniem igły, skorzystaj z przydatnego gadżetu, jakim jest nawlekacz koliber :)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl